Historia na Haczyku – LIN

Historia na Haczyku - LIN

Stefan Strogulski w swojej książce "Z wędką na lina" wydanej przez Wydawnictwo Polskiego Związku Wędkarskiego w 1987r. opisał kilka istotnych faktów dotyczących tej ryby. Skutecznie łowionej przez niewielkie grono wędkarzy, co może świadczyć o ich doświadczeniu i dużej cierpliwości. Ograniczone grono amatorów Lina, bez wątpienia wpływa korzystnie na jego pogłowie, jednak ze słów Pana Stefana Strogulskiego należałoby wyciągnąć kilka wniosków i może sie zastanowić nad okresem ochronnym dla tego gatunku ryby...

Za taką refleksją, przemawia kilka istotnych argumentów:

" (...) Lin jest też obiektem zainteresowań wędkarskich ze względu na intrygujące zachowanie, którego istotną cechą jest przysłowiowa płochliwość. Niełatwo jest lina zaciąć, a jeszcze trudniej wyholować z gąszczy roślinnych, w których najchętniej przebywa. I tu kwestia: skąd bierze się ta nadzwyczajna płochliwość linów?

Lin odbywa tarło i wylęga się w lipcu, gdy nie tylko żerują już młode szczupaki i okonie, lecz nawet drapieżne owady, jak pluskwiaki wodne, larwy kałużnic i ważek. Tak np. potomstwo jednaj samicy żółtobrzeżka (pływakowate) może w ciągu jednego dnia zniszczyć 10 000 szt. wylęgu ryb. Zagrożenie życia jest tak wielkie, iż pierwszy wytwarzający się odruch warunkowy to chować się gdzie kto może. I tak to już pozostaje przez całe życie, zresztą na ogół dość krótkie. Obliczono, że z wylęgu pochodzącego z około 300 000 ziaren ikry, składanych przeciętnie przez jedną samicę, do wieku czterech lat przeżywają tylko trzy liny. Większość z nich nie osiąga jeszcze wtedy wagi 1 kg. A gatunek, mimo iż jest cenny gospodarczo, nie doczekał jeszcze przepisanego prawem okresu ochronnego.

(...) Przeciętnie lin osiąga 30 - 40 cm długości i wagę 1 - 1,5kg. zdarzają się jednak osobniki dochodzące do 60 cm i 7,5kg. Rekordowy okaz odnotowany w "Wiadomościach Wędkarskich ", złowiony w 1983 roku przez Z. Wieczorkiewicza ze Świdwina, miał długość 63 cm i ważył 3,75 kg. Do okazów zalicza się sztuki powyżej 2 kg (Normy medalowe "WW": brązowy od 2 kg, srebrny od 2,5 kg, złoty powyżej 3 kg). "

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.