Najciekawsze Odcinki Wkry – Glinojeck

Najciekawsze Odcinki Wkry - Glinojeck

Podążając w górę rzeki, od ujścia Wkry do Narwi, możemy odnieść wrażenie, iż rzeka ta na całej swej długości przypomina średniej wielkości łowiska. Jednak od tamy w miejscowości Bolęcin i dalej powyżej Sochocina zaczyna nieco się zwężać, momentami tylko przyspieszając lub łącząc się przy wiosennej wodzie ze starorzeczami lub rozlewiskami. Można sądzić, iż Wkra w tych miejscach jest typową krainą leszcza, tudzież szczupaka. Owszem gatunki te występują tu w mniej, bądź bardziej licznych skupiskach, lecz w każdym miejscu możemy liczyć na kontakt z wszechobecnymi kleniami i jaziami. Tym samym wiosną, zniecierpliwieni wędkarze, pierwsze kroki w poszukiwaniu drapieżnego białorybu, mogą skierować w okolice miejscowości Glinojeck, sąsiadującej z trasą E7, łączącą Mazowsze z Pomorzem. Dogodny dojazd jak i charakterystyczny punkt  jakim jest most drogowy na drodze od  "siódemki" do Glinojecka, może wielu przekonać do odwiedzenia tego miejsca.

Zostawiając tu samochód, mamy do dyspozycji dwa odcinki rzeki w górę i w dół mostu, charakteryzujące się  wolnym uciągiem z kilkoma bystrzami oraz licznymi rynnami, na zewnętrznych łukach zakrętów. Niewielkiej szerokość koryto i leniwy uciąg sprawiają wrażenie, iż ryby mogą tu szybciej się uaktywniać po zimowym letargu, stanowiąc "łatwiejszy cel" dla wędkarzy. Trudno wytypować mniej lub bardziej rybodajne miejsca, najefektywniejszym sposobem przekonania się o atrakcyjności tego wycinka Wkry, jest podążanie w górę lub w dół od mostu drogowego, skrupulatnie obławiając prostki, podmyte drzewa  oraz wyjścia z zakrętów. Niemniej decydując się na spacer w dół rzeki, lepiej będzie wybrać prawy brzeg, natomiast wędkarze udający się w górę rzeki powinni kierować się lewą stroną Wkry (patrząc zgodnie z nurtem).

Zwolennicy ultra lekkiego łowienia okoni, mogą  testować tu swoje zestawy w sąsiedztwie podmytych brzegów i przybrzeżnych rynien w których niekiedy pod osłoną zatopionych drzew odpoczywają sportowej wielkości okonie (22 - 28cm).

Odwiedzając to miejsce latem widok jaki zastaniemy, może nas nieco zdziwić, zazwyczaj niski stan wody, gęsta, wodna roślinność i tylko nieliczne przesmyki jakie drąży w nich nurt nie napawają wędkarskim optymizmem. Mimo tego co będzie podpowiadał nam rozum na widok niemal stojącej i zarośniętej rzeki, niech górę weźmie nasze "szaleństwo", ponieważ nagroda może być bardzo okazała...

Glinojeck bez wątpienia jest miejscem do jakiego możemy wybrać się ze spinningiem, feederem lub wędką odległościową w poszukiwaniu kleni, jazi, leszczy okoni oraz szczupaków. Pamiętajmy jednak, że wodą w rzece też kiedyś może się skończyć, tak jak i rybostan w niej zamieszkujący. Na pierwszą sytuację nie mamy zbyt dużego wpływu, natomiast pogłowie ryb w dużej mierze zależy też od naszej powściągliwości...

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.