Zimowe Pstrągi – Jak i Gdzie Łowić?

Zimowe Pstrągi - Jak i Gdzie Łowić?

Wielu może pomyśleć, że ryby te zamieszkują jedynie rzeki południowej Polski, charakteryzujące się szybkim nurtem i kamienisto żwirowym korytem. Jak najbardziej jest to trafny i niemal książkowy obraz środowiska jaki upodobały sobie pstrągi, pomijając pierwsze założenie, że tylko tam możemy je spotkać. Wiele rzek na terenie całego kraju jest określane mianem krainy pstrąga lub jak podpowiadają przepisy PZW - odcinkami górskimi. Wykaz tego typu wód, na samym początku naszej przygody, będzie bardzo dobrym informatorem, gdzie w naszej okolicy lub okręgu będziemy mieć choć minimalne szanse na złowienie Salmo Trutta, czyli najbardziej powszechnego i uznanego przez wędkarzy pstrąga potokowego. Często jednak wiele rzek, rzeczek oraz cieków wyglądem przypominających kanały melioracyjne, nie jest ujęta w żadnej klasyfikacji wskazującej na przebywanie tam Salmonid-ów. Choć właśnie te zapomniane lub jeszcze nie odkryty łowiska mogą obdarzyć rekordowym okazem. Najważniejsze, aby w ciągu całego sezony woda była tam dobrze natleniona, a temperatura w sezonie letnim oscylowała poniżej 20 stopni w wyniku szybkiego nurtu lub też dzięki cieniom jakie dają drzewa lub inne nabrzeżne rośliny.

Zimowe Pstrągi - jak łowić01

Sprzęt

Jeżeli uda nam się już zlokalizować pstrągową rzekę, następnym krokiem powinien być dobór odpowiedniego zestawu. Wędkarze łowiący klenie i jazie będą mieli nieco łatwiejsze zadanie, przynajmniej na samym początku, ponieważ chcąc się przekonać, czy z pstrągami będzie im po drodze, wystarczy jak zabiorą nad wodę swoje kleniowo - jaziowe zestawy. Niestety te najdłuższe wędki - 3m nie sprawdzą się najlepiej, maksymalna długość niestwarzająca zbytnich problemów nad wodą oscyluje w granicach 2,7m. Ci jednak, którzy zdecydują się na kupno wędki typowo pstrągowej najlepiej jeśli sięgną po blanki o długości 1,90 - 2,40m. O wyborze może zdecydować otoczenie w jakim płynie rzeka. W odcinkach leśnych, mocno zarośniętych lub przy brodzeniu lepszym rozwiązaniem okaże się krótsza wędka, natomiast na odcinkach łąkowych lub o mniejszym zarośnięciu, gdzie podejście do samego brzegu przekreśla złowienie pstrąga, każdy dodatkowy centymetr blanku jaki pozwoli nam się odsunąć od lustra wody, zdecyduje o naszym sukcesie. Natomiast zapas mocy jakim jest opisany blank to jedno, a faktyczna praca to drugie. Zawsze należy wędki dobierać względem realnych parametrów, a nie tylko sugerować się opisami. Sam stosuję wędkę 2,05m opisaną do 4g, gdzie faktycznie zapas mocy jaki skrywa w sobie dolnik, może mieścić się w granicach 10g.

Zimowe Pstrągi - jak łowić17

W taki przedziale możemy szukać blanków 6-15g o szczytowo - progresywnej pracy niekiedy przechodzącej w parabolę, jednak zawsze o wyborze naszego zestawu niech decydują ryby jakie mamy szansę złowić i charakter łowiska, na szybkich, głębokich i niekiedy stosunkowo dużych rzekach wskazany będzie spory zapas mocy wędki z przedziału około 15g, a może i więcej. Natomiast na spokojniejszych rzekach centralnej Polski doskonale sprawdzi się kij o wyrzucie około 6-10g. Z takiego założenia należy wyjść także przy wyborze żyłki, na mniejszych i spokojniejszych zbiornikach, gdzie dominują ryby -+30cm wystarczy żyłka 0,16 - 0,20mm, a na wodach bardziej wartkich z pogłowiem dorodnych okazów 45-50+ tą granicę należy przesunąć do 0,20-0,22mm. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie plecionki z przedziału 0,08-0,10mm z dowiązanym przyponem z fluorocarbonu o długości około 1m i średnicy 0,18mm-0,20mm

Zimowe Pstrągi - jak łowić02

Na koniec pozostał dość dyskusyjny temat kołowrotka nad wyborem, którego pokutuje obiegowa opinia, że do "lekkich wędek" najlepsze są wielkości 1500-2000. Może dawniej było to zasadne, gdzie każdy wyższy model zwiększał znacznie wagę zestawu. Obecnie wychodząc z takiego samego założenia, okazuje się, że wielkość 2500-3000 idealnie wyważa nasz zestaw, a to jest podstawą wyboru wielkości kołowrotka, a im większy model, a co za tym idzie i większa średnica szpuli, tym wydłuża się zasięg rzutów, jak i wytrzymałość oraz moc całego zestawu. Istotną cechą niech będzie także, od zawsze podkreślany płynnie działający hamulec przydatny przy walce z największymi rybami.

Przynęty

W kwestii samych wabików temat jest bardzo szeroki, a wraz z rozwojem wędkarstwa różnorodność przynęt pstrągowych cały czas się zwiększa. Od tradycyjnych i bardzo skutecznych 3-6cm woblerów w naturalnym malowaniu jak i "jaskrawo pstrągowych" (malowanie pstrąga i jego odcienie: żółty, pomarańcz, złoty czerwony i szary) przez obrotówki i wahadłówki mieniące sie kolorami miedzi, złota, a niekiedy jaskrawej pomarańczy, czerwieni lub seledynu. W ostatnim czasie coraz popularniejsze i niezwykle skuteczne okazują się silikonowe ripperki - także w malowaniu pstrąga jak i wszelkiej maści smukłe imitacje rybek (jaskółki), pijawek, dżdżownic i im podobnych w kolorach czerni, brązu srebra, szarości lub czerwieni. Dzięki nim będziemy w stanie dopasować się w jadłospis ryb, jak i precyzyjnie obłowić dołki, podmycia i rzeczne rynienki.

Pstrągowe Miejsca i Sposób Prowadzenia Przynęt

Niemal zawsze pstrągi lubią zajmować wszelkiego rodzaju podmycia korzeni, drzew rosnących przy brzegu lub zatopionych w wodzie, rynienki lub wymyte doły. O każdej porze roku znajdując tam miejsce na odpoczynek lub skrycie się przed naszymi oczami, tym bardziej gdy łowimy na zimowej, czystej wodzie lub letniej niżówce, a wodę na wskroś prześwietlają promienie słońca. Z takich miejscówek mają doskonały pogląd na to, co dzieje się w ich pobliżu oraz szanse na szybki atak przepływającego pokarmu, czy to będzie inna rybka, czy niesione prądem kawałki pożywienia.

Tak opisane miejsca należy obławiać z prądem lub pod prąd. Prezentacja przynęty z prądem daje nam większe szanse na przechytrzenie ostrożnego pstrąga, dla którego jesteśmy mniej widoczni, ponieważ stoimy za jego ogonem, a szybko przepływająca przynęta daje mu mniej czasu na przekalkulowanie zasadności ataku, co często kończy się spontanicznym braniem. Nie zawsze jednak metoda ta przynosi efekt, bywają dni lub okresy (np.: zima), gdy ryby lepiej reagują np. na woblery wolno podciągane pod prąd. Wymaga to od nas dużo większej ostrożności, ciszy oraz precyzji w podaniu wabika z jak największej odległości lub zwodowania go z prądem rzeki nieco poniżej miejsca przebywania pstrąga, do czego idealnie nadają się pływające woblery. Niezależnie, czy obławiamy pstrągowe rzeki zgodnie z nurtem czy nie, silikonowe imitacje należy prezentować w opadzie, powodowanym przerwami z zwijaniu lub poprzez delikatne pojedyncze lub podwójne podszarpnięcia wędką z chwilowymi przerwami, aby przynęta dotknęła dna.

Zimowe Pstrągi - jak łowić19

Chcąc spełnić marzenia o pstrągowych okazach, nie zapominajmy o zachowaniu oczywistej ciszy i ostrożność nad brzegiem rzeki, a także o tym, że niepozorny "ciurek" w naszej okolicy może okazać się zadziwiająco rybodajnym łowiskiem. Wędkarskie życie pokazało wielokrotnie, że pstrągów trzeba stale szukać oraz, że nie ma dla nich za małych rzek, mogą być jedynie zbyt ciepłe.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.