Dozbrojki do Twardych Przynęt

Dozbrojki do Twardych Przynęt

Dozbrajanie średnich i dużych gum jest dobrze znaną praktyką, ale przynęt twardych takich, jak jerki lub woblery szczupakowe, przestaje być już tak oczywiste. Jednak w rzeczywistości jest równie możliwe i znacząco wpływa na efektywność naszych wyników.

Nowatorski sposób zbrojenia twardych przynęt wynalazł w 2007 roku Jensa Bursella mgr inż. biologii Uniwersytetu w Kopenhadze, redaktor, autor wielu książek i publikacji naukowych, niezależny dziennikarz i fotograf.  Natomiast w 2019 roku jego pomysł wykorzystała firma Westin Fishing wprowadzając do swojej oferty dozbrojki do twardych przynęt: Release Stinger Hardlure, które stały się doskonałym sposobem na delikatne brania szczupaków oraz poprawiły współczynnik wyholowanych ryb.

Czy wiedziałeś?

W przypadku twardych i miękkich przynętach ilość zaciętych brań wynosi zaledwie 45%. Powodem są zbyt duże kotwice niezbędne do uzyskania dobrej ekspozycji i wymaganej wytrzymałość, aby poradzić sobie z zacięciem oraz holem dużej ryby, co jednak paradoksalnie prowadzi do gorszej penetracji, a w konsekwencji do niskich wskaźników wyholowanych drapieżników.

Co zrobić, aby zwiększyć ilość zacięć?

Rozwiązaniem są dozbrojki do twardych przynęt Westin Release Stinger Hardlure umożliwiające użycie znacznie mniejszych haków/kotwic, dzięki temu średnia zaciętych i „wyholowanych brań” wzrasta do  85%. Wynika to również z faktu, iż mniejsze haki z mniejszymi zadziorami spowodują skrócenie czasu odhaczania, mniejsze rany i mniejsze krwawienia, co czyni to doskonałą metodą zbrojenia spójną z ideą złów i wypuść.

Dozbrojki do przynęt twardych - jerków, woblerów, swim, rawbite, platypus

Dlaczego mniejsze kotwice są lepsze?

Mniejsze kotwice lepiej penetrują i zapewniają łatwiejsze wbicie haka w pysk ryby – a ponadto pomagają skrócić czas jej odhaczenia oraz zmniejszyć urazy nie tylko w przypadku ryb, ale nas samych, gdy w ferworze walki jednak z kotwić wbije się np. w naszą dłoń – czego nikomu nie życzymy. Jednak istotne zalety mniejszych kotwic można wykorzystać tylko wtedy, gdy montuje się je w zupełnie nowy sposób.

Dozbrojki do przynęt twardych - jerk swim

Aby uzyskać idealną ekspozycję mniejszych kotwic, należy je montować kilka centymetrów pod przynętą oraz za nią. Ponadto, aby nie przeciążać haków lub mocowań kotwic w przypadku wystąpienia dźwigni, zestaw musi być w 100% swobodny i pozbawiony dźwigni, a przynęta musi mieć możliwość podczas walki  przesuwania się po przyponie. To jest filozofia stojąca za dozbrojkami do twardych przynęt wymyślonymi przez Jensa Bursella w 2007 roku.

Dozbrojki do przynęt twardych - jerk swim

Czego potrzebujesz do zbrojenia twardych przynęt?

Gotowego zestawu firmy Westin składającego się z dwóch części:

  • Release Leader – tytanowy przypon, który stanowi przednią część zestawu
  • Release Stinger – tytanowa dozbrojka, która stanowi tylną część zestawu

Dozbrojki do przynęt twardych SWIM - Release Leader i Release Stinger

 

Westin Release Stinger Hardlure to bardzo elastyczny system, który można stosować do większości rozmiarów twardych przynęt. Regulowany przypon – taki sam dla wszystkich przynęt – jest połączony z dozbrojkami o różnych długościach, aby idealnie pasowały do ​​każdej z twoich przynęt.

 

Jak dozbrajać twarde przynęty?

Przynęta mocowana jest do tytanowego przyponu za pomocą agrafki. W zależności od rozmiaru twojej przynęty i pozycji tylnej kotwicy, którą sam określasz wysuwając tytanowy przypon według własnych potrzeb, niemniej rekomendowane jest umieszczenie kotwicy 3-4 centymetry za przynętą, mocujesz ją za pomocą zatrzasku do tylnego oczka woblera/jerka (zamiast fabrycznej kotwicy). Dozbrojki do przynęt twardych - jerków, woblerów, swim, rawbite, platypus

 

Przesuwając regulowane stopery w górę lub w dół tak, aby zestaw zawisł na około 1cm pod przynętą – mocujesz cały zestaw do korpusu za pomocą kolejnego klipsa łączącego się ze środkowym oczkiem (zamiast fabrycznej kotwicy).

Tytanowa dozbrojka do przynęt twardych - swim

 

Bardzo ważną rzeczą jest, aby odcinek dobrojki znajdujący się pomiędzy środkowym oczkiem o przednim, do którego przymocowana jest agrafka, był tylko trochę poluzowany, gdy przynęta i przypon są trzymane poziomo, a przedni przypon jest naciągnięty. Po uzyskaniu takiego efektu, jesteś gotowy do łowienia.

Dozbrojki do przynęt twardych - jerk swim

 

Jak dozbrojka do twardych przynęt działa w praktyce?

Podczas rzutu i holu kotwice będą wisiały w optymalnej odległości od korpusu przynęty, ale w momencie ataku ryby – zestaw odczepi się od przynęty przesuwając się w górę przyponu eliminując w 100% uszkodzenie przynęty oraz powstanie niepożądanej dźwigni.

Dozbrojka do SwimaDzięki zastosowaniu Release Stinger Hardlure zauważysz znacząca poprawę zaciętych brań oraz wyholowanych ryb. Bardzo istotny okaże się również krótszy czas odhaczania ryb, zmniejszenie ran, a tym samym mniejsze krwawienia, co zostało udokumentowane w amerykańskim czasopiśmie naukowym – PeerJ, maj 2018.

 

Przeczytaj również:

Jak zbroić duże gumy?

Obejrzyj FILM:

"DUŻO SZCZUPAKÓW Z PŁYTKIEJ WODY"

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.