Najciekawsze Odcinki Wkry Raciążnica

Najciekawsze Odcinki Wkry Raciążnica

Raciążnica to bardzo malownicza i kręta rzeka  o długości  56,9 km. Wypływa ona koło miejscowości Kusek i płynie w kierunku wschodnim, stanowiąc prawy dopływ rzeki Wkry, do której uchodzi w okolicach Sochocina. Latem jej nadmierne zarastanie roślinnością wodną, może zmylić niejednego wędkarza myślącego, że jest to rzeka, w której próżno szukać jakichkolwiek ryb . Jednak wystarczy zawitać nad jej brzegami wiosną, aby przekonać się, że stan wody i ukształtowanie linii brzegowej, z której licznie wystają zalane drzewa, może stwarzać doskonałe warunki do odbywania w niej wiosennego tarła Szczupaka lub Klenia.

Opisywane i polecany przeze mnie odcinek Raciążnicy znajduje się na początku wsi Smardzewo i kończy ujściem do rzeki Wkry w okolicach Sochocina. Okolice Smardzewa, to bardzo ciekawy i niezwykle kręty odcinek rzeki, meandrującej między polami i porośniętymi drzewami, wysokimi skarpami prawego brzegu. Do momentu kiedy letnia roślinność wodna, nie weźmie góry nad niskim stanem wody i słabym uciągiem, zupełnie porastając rzekę, można liczyć tu na wiele brań Szczupaków, co prawda większość z nich będzie niewymiarowa, ale też może spotkać nas miłe zaskoczenia.

Chcąc łowić natomiast od mostu drogowego w Smardzewie w dół rzeki, możemy liczyć na nieco prostszą linię brzegową ciągnącą się w sąsiedztwie drogi asfaltowej, która absolutnie nie ujmuje atrakcyjność tego odcinka, na którym jakby rzeka przyśpieszyła, momentami przybierając na szerokości i głębokości. Przewagą "dolnej"  Raciążnicy (od mostu w Smardzewie do ujścia) nad górnym jej odcinkiem, jest mniejsza podatność na zarastanie w czasie lata, które może okazać się mniej rybodajne niż wiosna. Dlatego też celowo opisuję miejsce niezwiązane bezpośrednio z Wkrą, która wiosną bywa niedostępna przez podwyższony stan wody. W takim przypadku z pewnością znajdziemy lepsze warunki nad Raciążnicą, która potrafi obdarzyć wiosną pięknym Szczupakiem i Kleniem do łowienia, których polecam 6-8cm seledynowe rippery, z czerwonym lub czarnym grzbietem - do łowienia Szczupaków i 3-4 cm ciemne woblerki i pierzaki - do łowienia Kleni)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.