Okulary Polaryzacyjne: Tanie czy Drogie?

Okulary Polaryzacyjne: Tanie czy Drogie?

Pytanie to zadaje wiele osób, często w niezrozumiały z technicznego punktu widzenia sposób krytykują okulary Wiley X twierdząc, że nie wiedzą różnicy pomiędzy nimi, a znacznie tańszymi produktami. A tak naprawdę w tym wszystkim chodzi właśnie o widzenie, jego jakość i komfort. Tym samym pojawia się pytanie jakie okulary polaryzacyjne wybrać – tanie czy drogie?

Okulary Polaryzacyjne Wiley X - czy warto je wybrać?

W kilku punktach zawierających informacje zaczerpnięte z oficjalnych publikacji lub opisów technicznych postaramy się wymienić najważniejsze argumenty za i przeciw.

Ogólne korzyści płynące z stosowania okularów polaryzacyjnych, to nie tylko ochrona oczu przed ostrym światłem, czy poprawa widoczności tego co skrywa woda, ale i wiele innych cech, które mogą przemawiać na korzyść droższych okularów.

Soczewka

Najistotniejszy element okularów... Tania soczewka to prawdopodobnie kawałek plastiku z maszyny wtryskowej, która naszym oczom może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dobra soczewka musi być wykonana technologicznie, czyli powinna być szlifowana laserowo przy zachowaniu odpowiednich kątów, a tym samym i grubości samej soczewki w poszczególnych ich strefach, co wpływa na jakość i komfort widzenia.

Okulary Polaryzacyjne: Tanie czy Drogie?

Warto zwrócić też uwagę na powłoki jakie zawiera soczewka. Wiele tanich modeli posiada jedynie naklejkę „UV protection” i nic więcej. Od droższych okularów oczekujemy więcej informacji jak na przykład dane o powłokach zastosowanych na soczewce.

okulary polaryzacyjne wiley x captivate - powłoka oleofobowa

Warta wyszczególnienia jest warstwa hydro – lub oleofobowa. Warstwy te sprawiają, że powłoka jest gładka, dzięki czemu brud nie przywiera do nich jak w przypadku zwykłych soczewek, gdzie gromadzi się on w mikro otworach.

okulary polaryzacyjne wiley x captivate - ośmiowarstwowe soczewki

W modelach Wiley X Captivate powłoka oleofobowa sprawia, ze woda z łatwością spływa po soczewce, jak po dobrze nawoskowanej karoserii auta.

Polaryzacja

Jaka jest różnica w polaryzacji w tańszym modelu okularów np. za około 200 zł a modelu Wiley X? Istotny jest nie tyle sam filtr polaryzacyjny (Wiley X używa japońskich filtrów) co samo jego umiejscowienie. Producenci tanich okularów najczęściej umieszczają folię z filtrem na powierzchni soczewki, bo tak jest prościej i taniej. Ważne jest także równomierne umiejscowienie tego filtra na całej powierzchni soczewki, aby polaryzacja działała odpowiednio w całym zakresie soczewki.

okulary polaryzacyjne wiley x captivate - certyfikowana polaryzacja

Wiley X umieszcza swój filtr wewnątrz soczewki, a ponadto jako jedyna firma na świecie certyfikuje samo umieszczenie filtra polaryzacyjnego w niezależnych laboratoriach.

Kontrast i redukcja odblasków

Wysokiej jakości soczewka polaryzacyjna redukuje do minimum odblaski z powierzchni wody oraz poprawia kontrast, co znacząco poprawia jakość polaryzacji, jak i tego co widzimy zarówno nad jaki i pod powierzchnią.

okulary polaryzacyjne wiley x captivate - efekt polaryzacji

Na kontrast i redukcję odblasków wpływa nie tylko polaryzacja, lecz sama jakość soczewki, czy powłoka redukująca odblaski (antireflective coating).

 Przejrzystość widzenia i głębia obrazu

Zwykłe soczewki załamują światło przez co obraz jest niewyraźny kiedy patrzymy na obiekty znajdujące się w dalszej odległości. Technologicznie wykonana soczewka polaryzacyjna zapewnia przejrzystość obrazu.

okulary polaryzacyjne wiley x captivate - jakość widzenia

Soczewki w okularach Wiley X odfiltrowują ponadto pasma światła odpowiadające za nieostre widzenie, poprawiając kontrast i ostrość obrazu oraz umożliwiając wyraźniejsze widzenie oddalonych obiektów.

 Nasycenie kolorów

Przykładowo soczewka w kolorze szarym, wcale nie musi być smuta i poszarzać nam widzianego otoczenia. Dzięki zaawansowanej technologii Captivate, może zapewniać nam intensywne doznania kolorystyczne poprzez wyraźniejsze odcienie kolorów, w szczególności niebieskiego, zielonego i czerwonego.

okulary polaryzacyjne wiley x captivate - nasycenie kolorów

Ochrona

Okulary powinny dawać rzeczywistą ochronę nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale także przed urazami mechanicznymi oka. Jedyną ochroną przed główką jigową, wystrzeloną z wody i lecąca w kierunku naszego oka, są okulary. Pewność w takiej sytuacji dają soczewki poliwęglanowe, certyfikowane jako okulary ochronne (EN166 oraz ANSI).

okulary polaryzacyjne wiley x captivate - certyfikaty

Ramka

Niewielu producentów jest w stanie wykonać zaokrąglone, przypominające kształt litery „U” ramki z soczewkami polaryzacyjnymi niezniekształcającymi obraz. Odpowiednio zaokrąglona soczewka powinna być zaawansowana technologicznie, inaczej filtr na nią nałożony nie spełnia swojej funkcji.

okulary polaryzacyjne wiley x captivate - kształt U

Ramka powinna być idealnie dopasowana do twarzy, aby zredukować do minimum ewentualne promienie światła wpadające z boku, które mogłyby obniżać działanie filtra polaryzacyjnego.

Komfort i samopoczucie

Czy zdarzyło się Wam, że po całodziennym łowieniu ryb bolała Was głowa lub łzawiły oczy? To mógł być efekt użycia niezbyt wysokiej jakości okularów. Tania soczewka ma na swojej powierzchni mikro zniekształcenia, niewidzialne gołym okiem. Ludzki mózg, jednak wykrywa te zniekształcenia i próbuje je na bieżąco korygować, bez udziału naszej świadomości. Efektem jest zmęczenie oczu, ból głowy po kilku godzinnym noszeniu takich soczewek.

Uszczelnienie

Niektóre okulary marki Wiley X mają specjalną uszczelkę która działa podobnie jak gąbka w goglach. Chroni przed wiatrem, pyłem, drobinkami piachu czy soli morskiej.

okulary polaryzacyjne wiley x captivate - wymienna ramka ochronna

Doskonale sprawdza się na przykład podczas szybkiego płynięcia łódką po morskim akwenie, uniemożliwiając drobinkom soli morskiej dostania się do oka i uniemożliwiając wysuszanie się spojówki.

okulary polaryzacyjne wiley x captivate - ochrona przed wodą w czasie płynięcia łodzią

Jej dodatkowym zadaniem jest maksymalne dopasowanie okularów do twarzy, aby zredukować do minimum ewentualne promienie światła, które mogłyby obniżać działanie filtra polaryzacyjnego.

Redukcja szkodliwego promieniowania

Promienie UV to nie jedyne promieniowanie szkodliwe dla naszych oczu. Wiley X Captivate blokuje szkodliwe dla naszych oczu promienie światła niebieskiego HEV, zmniejszając ryzyko uszkodzenia komórek siatkówki i związanego z nim zwyrodnienia plamki żółtej.

okulary polaryzacyjne wiley x captivate - pasmo światła HEV

Ważne jest, aby pamiętać, że spędzenie godziny na zewnątrz w pochmurny dzień naraża nasze oczy na 30 razy więcej niebieskiego światła niż spędzenie godziny w pomieszczeniu przed ekranem monitora. Blokowanie promieni światła niebieskiego poprawia także postrzeganie głębi poprzez wyeliminowanie zamglenia spowodowanego promieniowaniem HEV.

 Mamy nadzieję, że powyższe podsumowanie mocnych stron droższych okularów Wiley X pozwoli dokonać najlepszego dla Was wyboru, bo przecież o to chodzi, aby nasze indywidualne potrzeby były zaspokajane w najbardziej optymalny sposób.

Jeżeli zdecydujecie się na wybór okularów Wiley X możecie skorzystać z oferty: Szpan-Fishing.pl

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.