Sandaczowo-Okoniowe Bełdany

Sandaczowo-Okoniowe Bełdany

Jezioro Bełdany jest typowym zbiornikiem polodowcowym o powierzchni 940ha i długości ponad 12 kilometrów. Głębokość maksymalna to 46m. Linia brzegowa Bełdan jest bardzo silnie rozwinięta a jej łączna długość to ponad  33 kilometry. Dno tego jeziora jest  bardzo urozmaicone z różnymi typami podłoża w tym również dna kamienistego, uwielbianego przez sandacze. Bardzo bogata w roślinność wynurzoną strefa płytkich blatów to okolice O.W. Galindia, Gołego Rożka oraz Wygryn. Jezioro obfituje też w dużą ilość przybrzeżnych trzcinowisk, które szczególnie jesienią są miejscem żerowania licznej populacji szczupaka. Brzegi Bełdan są raczej strome i porośnięte lasami sosnowo -świerkowymi. Na jeziorze znajdziemy kilka wyspy, których okolice warto wziąć pod uwagę podczas wędkowania, szczególnie atrakcyjne są okolice wysp Mysiej oraz Piasecznej.

Na północy Bełdany łączą się z jeziorem Mikołajskim a od południa poprzez śluzę wodną z jeziorem Guzianka Mała. Jest to ważny szlak żeglowny Mazur w tym floty Żeglugi Mazurskiej. Ze względu na swą rynnową budowę i dość strome brzegi, jezioro to jest bardzo popularnym łowiskiem szczupaków, okoni oraz sandaczy. Okonie zwłaszcza te najbardziej wyrośnięte patrolują toń i warto szukać ich w okolicach podwodnych wzniesień, lub stoków przybrzeżnych. Przy ich penetracji świetnie sprawdzą się małe gumki, wirówki oraz niezawodna rosówka.W jeziorze znajdziemy liczną populację  sandaczy, których warto poszukać na górkach oraz spadach  posiadających twarde dno. Dominującą metodą połowu jest Jigowanie czyli łowienie przynętą sztuczną z opadu a dominującymi kolorami przynęt biały srebrny oraz seledyn.

Ryby spokojnego żeru to głównie ogromne leszcze, płocie, wzdręgi oraz liny. Nie brakuje tu świetnych miejsc do ich połowy z brzegu, odpowiednio zanęcone miejsce może nas obdarzyć wspaniałymi egzemplarzami. Węgorze również świetnie czują się w tej wodzie, a ich połowy to cel nocnych zasiadek z brzegu. Bełdany, pomimo tego, że leżą w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, należą do najbardziej rybnych akwenów w tym rejonie. Przepiękna okolica, Mazurski Park Krajobrazowy, Puszcza Piska czy bliskość Jeziora Śniardwy to poważne argumenty za tym, aby odwiedzić ten akwen. A ilość ryb i ich wielkość może nas wszystkich mile zaskoczyć.

Warto Pamiętać że metoda trollingowa jest zabroniona !

Polecamy bazę noclegową w Piaskach nad Bełdanami, gdzie również można wynająć łodzie wędkarskie oraz przewodnika wędkarskiego: domki-wynajem.pl  Link do portalu zarządcy wód jeziora Bełdany: www.ryby-mikolajki.pl

Licencje można kupić w:

  1. Ruciane Nida - ul. Dworcowa 9, Agencja Chandlowa "Robert" Pan Robert Woch
  2. Ruciane Nida - ul. Dworcowa 9, Kiosk Handlowy, Pani Gwiazda Mariola
  3. Ruciane Nida - ul. Mazurska 8 - sklep wędkarski, ul. Dworcowa 6 Pan Szybiński
  4. Ryn - ul. Mazurska 12/17, Pani Teresa Kociukiewicz
  5. Ryn - ul. Partyzantów 2d - Sklep Zoologiczno-Wędkarski, Pani Elżbieta Pawęza
  6. Ryn - ul. Swierczwskiego Kiosk Handlowy Pani Cieślińska Marianna
  7. Mikołajki - ul. Szkolna 4c, Sklep wędkarski Pan Mastalerz
  8. Mikołajki - ul. Mrągowska Sklep rybny Gospodarstwa Rybackiego "Mikołajki"
  9. Mikołajki - ul. Mrągowska 14 Biuro Gospodarstwa Rybackiego "Mikołajki"
  10. Mikołajki - ul. 3-go Maja 17 Sklep wędkarski Pan Gryka
  11. Kętrzyn - ul. Traugutta 7 Sklep wędkarski Pan Ciunowicz
  12. Kętrzyn - ul. Zamkowa 2, sklep wędkarski "Linek" Pan Skórski
  13. Mrągowo - ul. Warszawska 5 Sklep wdkarski Pan Kawałek
  14. Mrągowo - ul. Konopnickiej 2 Sklep wędkarski Pan Kawałek
  15. Zełwągi - Sklep Spożywczo-Przemysłowy Andrzej Walendziewicz
  16. Szymonka 39a - Pan Motała
  17. Ostrołęka - ul. Kopernika 4d Sklep wędkarski "Kontrast"
  18. Łomża - Al. Legionów 43a Sklep wędkarski Pani Kruczewska Danuta
  19. Bartoszyce - ul. Księcia Poniatowskiego 1a PHU "Marko"

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.