Małe Przynęty na Wiosenne Szczupaki
Początek maja, wprowadza wielu wędkarzy w szczupakowy amok, oczywiście w jak najbardziej pozytywnym słowa tego znaczeniu. Rozpoczyna się wielkie zbrojenie, nawet pod kątem długości samych przynęt, które przyjęło się stosować w granicach 7-10cm. Wszelkiego rodzaju wahadłówki, szczupakowe woblery oraz przynęty gumowe, pokaźnych rozmiarów lądują w pudełkach zapaleńców, chcących rozpocząć sezon spinningowy od złowienia okazałego szczupaka.
Teoria w swej teorii jak najbardziej zasadna, jednak rzeczywistość potrafi w surowy sposób zweryfikować nasze plany. Opóźniająca się wiosna, skutecznie może zmienić wędkarski schemat do jakiego zostaliśmy przyzwyczajeni przez wiele sezonów. Tym samym rozsądnym rozwiązaniem jest dostosowanie się do panujących warunków nad wodą, niż ślepe podążanie utartymi ścieżkami. Sposobem na podniesienie naszych statystyk na małych i średnich rzekach lub na jeziorowych wypłaceniach będzie celowe zastosowanie małych przynęt gumowych, których wielkość zatrzyma się na długości 5-6cm. Nie tylko długość ale i smukły kształt sprawdzonych wabików, powinny przypominać narybek. W tej roli najlepiej sprawdzą się jaskółki i małe ripperki o znikomej pracy, dociążone główkami jigowymi adekwatnymi do wielkości przynęty i głębokości łowiska, np. w przedziale 2-5g.
Życia imitacjom narybku, możemy nadać ultra lekkimi wędkami lub wklejkami o parametrach 2,20-2,40m i górnym ciężarze wyrzutowym 14-18g. Przykładowe wartości techniczne, pozwolą wygodnie łowić z brzegu jak i z łódki. Sposób szczupakowego prowadzenia małych przynęt, wymaga nieco większego spokoju, niż w przypadku okoniowego podbijania. Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym modelem prowadzenia jest wolne zwijanie (4 obroty korbką) z przerwą powodujący opad w czasie, którego najczęściej następuje branie. Uatrakcyjnieniem pracy gumowych rybek może być bardzo delikatne i subtelne podbijania w czasie prowadzenia. Przez cały rok niezwykle efektywny może okazać się wachlarz, pozwalający dokładnie obłowić całą szerokość rzeki, gdzie w głównym nurcie odpoczywają cętkowane drapieżniki.
Nieodzownym elementem zestawu musi być cienka plecionka 0,10mm-0,12mm, zakończona fluorocarbonem lub cienkim, metalowym przyponem. Stereotyp związany z koniecznością użycia mocnego sprzętu do łowienia szczupaków, w tym przypadku nie jest wymagany, a jego lekkość determinuje niewielka długość przynęt i ich obciążenie. Mimo swej efektywności, łowienie tą metodą będzie przekuwało nasze wyniki na ilość ryb, a nie wielkość, choć z dużym optymizmem możemy liczyć na szczupaki powyżej 65cm. Oczywiście, każdy przyłów powyżej 70-80cm jest jak najbardziej realny, jednak będzie stanowił miłą niespodziankę, niż stałą regułę.
Tak delikatne łowienie szczupaków z mini opadu, znajdzie uznanie wśród wędkarzy przemierzających małe i średnie rzeki na przestrzeni całego sezonu. Natomiast słoneczne i chimeryczne lato na jeziorach lub zbiornikach zaporowych, może okazać się dobrym czasem do pobudzenia tym sposobem odpoczywających na płyciznach zębaczy.