Najciekawsze Odcinki Wkry – Żołędowo

Najciekawsze Odcinki Wkry - Żołędowo

Polecam ciekawe miejsce znajdujące się w okolicy wsi Żołędowo (idąc w dół rzeki, lewym brzegiem). Dojazd (jedyny mi znany) prowadzi przez Cieksyn, Nowosiółki  poczym w Żołędowie należy skręcić  w lewo na łąki, dojazd praktycznie pod samą wodę. Zaparkować można śmiało pomiędzy klekoczącymi bocianami lub stogami siana...  Kierując się w dół rzeki ok 200-300m w zależności od tego gdzie zjedziemy, możemy natrafić na konieczność pokonania małej rzeczki o nazwie Turka, wpadającej do Wkry, to nie jest nawet ćwierć-Sona więc nie tracimy tu czasu, aby cokolwiek próbować obłowić.
Po drugiej stronie rzeki znajduje się wieś Popielżyn Zawady, mniej więcej na wysokości sklepu GS jest zjazd.
Idąc  wzdłuż niskich brzegów do momentu, aż pojawi się wysoka piaszczysta burta tuż za zakrętem, świadcząca o tym, iż dotarliśmy na miejsce. Znajduje się tu wymyta rynna wzdłuż "naszego" brzegu o głębokości dochodzącej nawet do 2-3 m. Dno po przeciwnym brzegu piaszczysto-żwirowate opadające w mulisto-kamienistą rynnę tuż  pod naszymi nogami. Woda tu płynie bardzo wolno, na dnie znajdują się liczne zwalone drzewa tak więc miejsce które zarówno daje jak i odbiera. Z opowieści  dziadka wiem, że są to wielkie dęby, które gdy nurkowali w kilku mężczyzn dopiero byli w stanie je objąć - co daje prawdopodobnie około  1,5 m średnicy (a może i więcej).

Możemy liczyć tu przede wszystkim na szczupaka, dorodne klenie i jazie, a także potężne leszcze i okazałe płocie. W nurcie trochę wyżej występuje piękne jelce oraz  bolenie. W sezonie letnim najliczniejszym gatunkiem występującym w okolicy jest podgatunek zwany "kajakarzem" - jest to mocno inwazyjny, pasożytniczy i liczny typ, ale porusza się na szczęście dość szybko nie pozostawiając po sobie zbyt wielkiego śladu i spustoszenia w rybostanie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.