Wędka Sandaczowa

Wędka Sandaczowa

Ostatni  pobyt na Pomorzu w okolicach Trójmiasta pozwolił mi zapoznać się z opinią na temat odpowiedniej wędki na Sandacze. Informację na temat nowości i tendencji wędkarskich panujących na Żuławach Wiślanych zazwyczaj uzyskuję w bardzo zaprzyjaźnionym Salonie Wędkarskim "Sawka"  z Elbląga. Jest to miejsce nie tylko gdzie można kupić sprzęt wędkarski, ale również spędzić czas na niezwykle inspirujących i rzeczowych rozmowach z doświadczonymi wędkarzami.

Wody Sandaczowe w tym regionie to głównie dobrze znana nam Wisła ( w tym "Martwa Wisła"), Jezioro Pierzchalskie (zbiornik zaporowy na Pasłęce) i Zalew Wiślany. Głębokości poszczególnych zbiorników waha się od ok. 3m na Zalewie Wiślanym do nawet 12m na Martwej Wiśle. Na wszystkich wymienionych wodach głównie wędkuje się z łodzi, natomiast z brzegu lub główek można łowić na Jeziorze Pierzchalskim i Wiśle. Wymieniony charakter "wód Sandaczowych"  dostępnych w tym regionie determinuje zastosowanie odpowiednich wędzisk i tu okazuję się, że raczej może być wynik tendencji niż wymagań stawianych przez daną wodę.

Na dużych rzekach Mazowsza (Wisła, Narew) czy zbiornikach zaporowych jak Zalew Zegrzyński lub Zalew Nowe Miasto nie ma tak ściśle określonego rodzaju wędziska Sandaczowego jak na Pomorzu. Wielu wędkarzy łowi i poleca tzw. "wklejanki" od 21 do 35g wyrzutu lub szybkie, sztywne wędziska w okolicach 35g wyrzutu, bez względu na rodzaj zbiornika na jakim łowią. Sam jest zwolennikiem wklejanek przy łowieniu Sandaczy i używam do tego wędki Dragona Fishmaker 2,7m do 21g lub Team Daiwa 2,35m również do 21g. Sprawdzają się one doskonale przy łownie z brzegu jak i z łodzi od Zalewu Nowe Miasto do Narwi lub Wisły.

Inaczej wygląda sytuacja na północy kraju, gdzie dominują głównie sztywne wędki od 1,98m do 2,4m, w przedziale wyrzutowym 28 - 40g. Szczególnie polecane przez wędkarzy są wędki z serii Team Dragon Zander Jig 2,3m do 35g lub nowość Mikado, jednoczęściowy model Inazuma Flash Zander 2,4m do 30g. Wklejanki natomiast sporadycznie stosowane są na Zalewie Wiślanym, głównie ze względu na niewielką jego głębokość. Długość wędki nie zmienia się tu bez względu na to czy łowi się z brzegu, czy łodzi, choć ten ostatni sposób jest najczęściej stosowany na Żuławach Wiślanych.

Z takiego porównania wędkarskich tendencji w poszczególnych częściach Polski, osoby chcące wybrać dla siebie odpowiednie wędzisko sandaczowe powinny przede wszystkim rozważyć na jakiej wodzie będą najczęściej łowić Sandacze. Wody głębokie i stojące lub wolno płynące pozwalają na zastosowanie sztywnej, mocnej wędki dzięki której jesteśmy w stanie wykonać bardzo szybkie podbicie nawet najcięższymi przynętami (np. kogutami), a najdelikatniejsze brania będziemy odczytywać głównie z ruchu plecionki. Na tej samej wodzie doskonale sprawdzą się również wklejanki, które pozwolą zachować większą wszechstronność  odczytywania brań - ruch szczytówki lub plecionki, a także pozwolą skutecznie łowić w toni na "grubej wodzie", na 2 - 3m blatach, a nawet w szybkim nurcie. Wybór odpowiedniej wędki sandaczowej powinien wypływać również z naszych predyspozycji wędkarskich, które mogą mieć kluczowy wpływ na umiejętność posługiwania się daną wędką i prawidłowego odczytywania brań.

Sam łowiąc na zróżnicowanych zbiornikach z powodzeniem używam wędki Dragon Fishmaker 2,7m do 21g (posiada duży zapas mocy), pozwala mi na zachowanie dużej wszechstronności odczytywania brań - przez obserwację szczytówki, plecionki lub odczuwania brań w dłoni przez doskonale przenoszący impulsy uchwyt kołowrotka.

Wszystkim wybierającym swoją pierwszą wędkę Sandaczową, życzę dużo cierpliwości i spokoju, ponieważ ilu wędkarzy tyle opinii, a to my sami musimy przekonać się jaka wędka faktycznie spełni nasze oczekiwania, sprosta naszym predyspozycjom i technice łowienia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.