World Predator Classic 2016 – Relacja

World Predator Classic 2016

Ubiegłoroczny sukces Teamu Crazy Fishermen - Robert Policha i Tomek Krysiak w największych zawodach spinningowych w Europie, World Predator Classic rozbudził spore apetyty przed tegoroczną edycją. Wielu wędkarzy postanowiło również wziąć w niej udział, startując w trzech formułach: Street Fishing, Kajak i Łodzie. Łącznie Polskę reprezentowało 34 zawodników, największą 27 osobową grupę tworzyli uczestnicy Street Fishing.

Robert Policha i Tomasz Krysiak Team Crazy Fishermen - to oni jako pierwsi przetarli szlaki dla Polskich wędkarzy w zawodach WPCApetyty na zajęcie wysokich miejsc w poszczególnych kategoriach uzasadniały wyniki uzyskiwane na treningach. Duża ilość łowionych sandaczy, okoni oraz szczupaków w wytypowanych miejscach utwierdzała, że przyjęta taktyka może sprawdzić się również i w czasie zawodów. Niestety to pogoda miała w ostateczności o wszystkim decydować. Z dnia na dzień nasilający się wiatr od Morza oraz intensywnie padający deszcz  wielu zawodnikom startującym w kategoriach Street Fishing  oraz Kajak pokrzyżował plany. W przypadku zawodów rozgrywanych z lądu, większość miejsc na "otwartej wodzie" nie dawała możliwości łowienia.

Wyniki uzyskiwane na treningach wskazywały, że zawody street fishing obfitować będą w dorodne okonie, łowione na otwartej wodzie - pogoda jednak pokrzyżowała plany.Fosy jakie niegdyś chroniły dostępu do miasta, dziś są dobrym łowiskiem dorodnych okoni. Sandacze na treningach mimo odpływu i nasilajacego się wiatru, potrafiły brać przy samej, kaminnej główce na niespełna półmetrowej wodzie. Systematyczne brania sandaczy w portach, zaczynały się dopiero około godziny 24 Wyholowanie tego szczupaka z czterometrowego muru, wymagało nielada umiejętności oraz pracy zespołowej między Mateuszem i Sebą.Pozostały jedynie dwa kanały portowe i zamknięte fosy parkowe przypominające swym wyglądem "Łazienki Królewskie", w których co prawda dominowały okazałe szczupaki, jednak przez wiele dni treningów zostały mocno przekłute. Podobny problem pojawił przed zawodnikami  łowiącymi z kajaków, wysokie fale zmusiły organizatorów do  wytypowanie nowych, bezpiecznych miejsc.

Momentami łowienie w kategorii Street Fishing przypominało spacer po Łazienkach Królewskich.Problemy z silnikami elektrycznymi, akumulatorami pojawiły się również na łodziach, momentami przekreślając szanse na skuteczne łowienie, gdyż tylko za ich pomocą zawodnicy mogli kotwiczyć łodzie na wybranych miejscach. Wiatr i duże fale w czasie awarii silników szybko znosił jednostki poza obręb łowiska uniemożliwiając jego obławianie. Jednak kilku Polskim zawodnikom nie przeszkodziło to w osiągnięciu zadowalających wyników:

W kategorii Street Fishing Adam Grzelec zajął 6 miejsce, a  Robert Szczepański zdobył nagrodę za najdłuższego szczupaka 106 cm.

W kategorii Kajak Tomasz Kurnik zajął 15 miejsce zdobywając jednocześnie nagrodę za najdłuższego okonia 48cm.

W kategorii łodzie najlepszy wyniki w tym roku osiągnęli Rafał Wąsik-Robert Taszarek z Teamu VMC zajmując 16 miejsce.

World Predator Classic 2016 12Z tegorocznych zawodów, w których jako Polacy braliśmy udział we wszystkich kategoriach, wielkim pocieszeniem powinna być również świadomości własnej wartości. Wartości przejawiającej się w bardzo wysokim poziomem organizacji naszych, krajowych zawodów. Jest niewiele sytuacji, w których możemy być wzorem dla innych, niemniej poziom organizacji, przygotowania oraz logika regulaminów na WPC jest daleka od standardów jakie obowiązują w naszym kraju. Przykładem niech będą ciągłe zmiany w godzinach rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych tur wynikających z braku przygotowania kart startowych lub ilości sędziów.

Polaków w kategorii kajak reprezentowli Tomasz Kurnik i Piotr WojnowskiDopuszczenie w kategorii street fishing trenowania do ostatniego dnia zawodów oraz  łowienia  bez ograniczeń niewymiarowych ryb (4-5cm okoni i jazgarzy ) punktowanych 5 punktami za sztukę, co zresztą dało wygraną ich łowcom. Wiele podobnych przykładów rzuca cień na sportowy charakter zawodów uważanych za największe w Europie, mających wyznaczać nowoczesne kanony wędkarstwa. Niepodważalne pozostaje jakość łowisk bogatych w dorodne okonie, szczupaki lub sandacze niemniej wymagający łowienia z łodzi. Gorzej wygląda sytuacja  z brzegu, stosunkowo niewielka liczba rybodajnych zbiorników przy takiej skali imprezy, przekonuje raczej do rekreacyjnego łowienia przy mniejszej presji i w godzinach wczesno porannych lub późno wieczornych, gdzie w portach zaczynają buszować sandacze i okonie, niż uczestnictwa w zawodach.

World Predator Classic 2016 11Niestety tegoroczna edycja World Predator Classic przebiegła pod hasłem "złej organizacji", co dało się słyszeć w wielu językach.

Klasyfikacja Łodzie:

1  Markku Tiusanen-Antti Anttila            Team Rapala    Finlandia

2  Jan Boomsma-Chris Bloemert           Team Shimano  Holandia

3  Ari Paataja-Ville-Matti Blomqvist         Finlandia

Klasyfikacja Kajak:

1  Daniel Van der Post Holandia

2  Thorsten Klein  Niemcy

3  Marcel Stockmann   Niemicy

Klasyfikacja Street Fishing Team

  1. Gatis Malmeisters & Vitalijs Karpenkovs Team Kosadaka Łotwa
  2. Dennis Horvath & Dominique Kleijwegt Team Next Level streetfishing Holandia
  3. Alexander Siwirin & Vadim Metzger Team Lilix Fishing Niemcy

Klasyfikacja Street Fishing Indywidualnie

  1. Vitalijs Karpenkovs Łotwa
  2. Dennis Horvath Holadia
  3. Gatis Malmeisters Łotwa

Więcej zdjęć w GALERII

Zobacz również FILM

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.