Nie tylko C&R się Liczy! Inne Praktyki Etycznego Wędkarza

Nie tylko C&R się Liczy! Inne Praktyki Etycznego Wędkarza

Organizacji domagających się zakazu wędkowania jest bardzo dużo, a lista zarzutów stawianych wędkarzom jest długa. Trudno pogodzić się z zanegowaniem idei o rekreacyjnym połowie ryb, jednak warto powziąć pewne kroki, które przyczynią się do bycia bardziej etycznym  i przyjaznym dla środowiska. Zacznijmy od siebie i postępujmy według kodeksu dobrych praktyk, bo RAPR  i catch&release to nie wszystko!

Atak na wędkarstwo


Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (RSPCA) i Kampania na Rzecz Zakazu Wędkowania (CAA) w Wielkiej Brytanii oraz Ludzie dla Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA) w Stanach Zjednoczonych i Europie - to tylko kilka światowych inicjatyw, które walczą z wędkarstwem. ch najpoważniejszym argumentem jest ten mówiący, że wędkowanie to zajęcie niehumanitarne, bo ryby odczuwają ból i cierpienie. Trudno z tym dyskutować, jednak jedno jest pewne: rekreacyjny połów ryb w dużym stopniu wpływa na stan ekosystemu i poziom zarybienia wód. - Aby z jeszcze większą troską zadbać o naturę, warto trzymać się zasad swoistego dekalogu, czy kodeksu dobrych praktyk, które oparte są nie tylko o normy prawne, lecz i moralne - mówi Remigiusz Kopiej, wędkarz i właściciel sklepu internetowego Corona-Fishing.pl z ręcznie produkowanymi przynętami dla spinningistów. - Jeżeli chcemy być wędkarzami akceptowanymi społecznie, etycznymi i przyjaznymi dla środowiska, powinniśmy dbać o odpowiednią technikę połowu, ryby i łowisko, a także sprawować pieczę nad wprowadzanymi zmianami w zarządzaniu i gospodarowaniu wodnym ekosystemem - uzupełnia Remigiusz Kopiej.

Kodeks dobrych praktyk wędkarza opracowany przez zespół Corona-Fishing.pl

Odpowiedni połów

Bycie etycznym wędkarzem w odniesieniu do połowu powinno przejawiać się w poczuciu, że mamy do czynienia z inną żywą istotą. W konsekwencji połów ryb powinien odbywać się przy użyciu sprzętu dostosowanego do gatunku i wielkości łowionych ryb. Należy też zadbać o zminimalizowanie skaleczeń ryby i uniknięcie zahaczenia jej poza obrębem pyska. W tym celu warto posługiwać się np. haczykami bezzadziorowymi. Podczas połowu należy zatroszczyć się również o możliwie krótki czas holu ryby. Ponadto, aby nie uszkodzić ciała ryby, trzeba zachować wszelkie środki ostrożności także w chwili jej podbierania.

Troska o rybę
Łowienie powinno być poprzedzone lub wsparte działaniami, które ułatwią rybie rozmnożenie się i dalszy jej rozwój. Ponadto, wobec każdego złowionego okazu powinniśmy postępować z szacunkiem. Może się to przejawiać w trzymaniu ryby wilgotnymi dłońmi (bez dotykania oczu i skrzeli). Co więcej, każdą złowioną rybę, w miarę możliwości, powinniśmy odhaczać w wodzie, bez używania siły i przy pomocy odpowiednich narzędzi.
Ryba powinna możliwie krótko przebywać na powietrzu, a jej wypuszczenie powinno nastąpić po dogłębnej ocenie jej kondycji i stanu. Należy ją wypuścić delikatnie wpuszczając do wody i możliwie blisko miejsca, w którym została złowiona.

Na straży łowiska

Dla bycia fair wobec natury nie bez znaczenia jest też dbałość o łowisko. W miejscu połowu i na brzegu nie można po sobie pozostawiać śladów czy np. śmieci. Według różnych wędkarskich porzekadeł, o wodę i łowisko należy dbać w taki sposób, aby mogły z nich korzystać nasze dzieci i wnuki. Oprócz tego warto być strażnikiem tych zasad i przyczyniać się do polepszania warunków środowiskowych ryb, opanowywaniu chorób i innych zagrożeń dla ich populacji.


Postępowanie zgodnie z kodeksem dobrych praktyk pozwoli nam w pełniejszy sposób zrozumieć swoją rolę w środowisku. Da większą satysfakcję z wędkowania i efekty, a przede wszystkim pozwoli uczynić krok w staraniach o dbałość i integrację z naturą.  

 autor: Mateusz Byś

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.